Przychodnia Barwinek - Kielce
2024-04-25 20:17:27
Wszystkie decybele... chrapania!

Wielkimi krokami zbliża się weekend, a następnie dłuuuugi weekend... Oczekiwanie na zasłużony wypoczynek wzrasta z każdą godziną, radość na myśl o wyspaniu się wypełnia i umysł, i ciało.
I nagle marzenie o wypoczynku pryska, kiedy dochodzi do nas dźwięk pochrapywania z sypialni.
Znacie to? Złość na chrapiącego/chrapiącą partnera/partnerkę i codzienna frustracja z powodu niewyspania…

Z czego wynika problem chrapania?
Do chrapania dochodzi przy zwężeniu dróg oddechowych i zwiększeniu oporu przepływu powietrza podczas snu.
Powodów jest kilka, najpopularniejsze to: otyłość (zwiększona masa ciała w okolicach szyi), problemy z drogami oddechowymi (budowa anatomiczna), deformacja nosa, skrzywienie przegrody nosowej, powiększone migdałki, palenie tytoniu (obrzęk błony śluzowej gardła), spożycie alkoholu przed snem (rozluźnienie mięśni gardła i języka).

Jakie są konsekwencje chrapania?
Chrapanie może prowadzić do zaburzeń snu, w tym bezdechu sennego, który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia, udarów mózgu i cukrzycy.
Chrapanie negatywnie wpływać na jakość snu partnera życiowego lub osób współdzielących sypialnię.
Zaburzenia snu związane z chrapaniem mogą prowadzić do zmęczenia i braku koncentracji w ciągu dnia, obniżać efektywność w pracy lub w szkole, zwiększać ryzyko wypadków drogowych.
Dlatego też ważne jest, aby osoby cierpiące na chrapanie skonsultowały się z lekarzem w celu oceny przyczyn i ewentualnego leczenia tego problemu. Nieleczony chrapanie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych i negatywnie wpływać na jakość życia.

Jak walczyć z chrapaniem?

  1. Jeśli chrapanie jest związane z otyłością, utrata wagi może pomóc zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej wokół gardła.
  2. Zmniejszenie spożycia alkoholu oraz zaprzestanie palenia tytoniu może zmniejszyć rozluźnienie mięśni gardła i języka.
  3. W walce z chrapaniem mogą pomóc płaty przeciwchrapowe. To urządzenia, które nakłada się na nos lub nos i usta, aby utrzymać drogi oddechowe otwarte podczas snu.
  4. Stosowanie aparatu CPAP w przypadku osób z bezdechem sennym. Aparat dostarcza powietrze pod stałym ciśnieniem przez maskę nosową lub ustną, co zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych.
  5. Zabiegi chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki w obrębie gardła lub podniebienia, operacja korygująca nosa.
  6.  Terapia pozycyjna polegająca na stosowaniu specjalnych poduszek lub urządzeń, które utrzymują osobę w odpowiedniej pozycji podczas snu, może zniwelować problem.
  7. Wykonując specjalne ćwiczenia mięśni gardła i języka w celu ich wzmocnienia.
  8. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki, które zmniejszają obrzęk błon śluzowych gardła lub działają rozkurczająco na mięśnie.

Diagnostykę i leczenie należy wykonać z pomocą lekarza lub specjalisty w dziedzinie medycyny snu. Istnieje wiele różnych opcji leczenia, więc ważne jest znalezienie rozwiązania, które będzie skuteczne dla danego pacjenta.
 

 

NASI PARTNERZY



Świadczymy usługi medyczne dla całej rodziny w przyjaznej atmosferze przez profesjonalny zespół lekarzy i pielęgniarek. U nas pacjent zawsze jest najważniejszy.

Od początku swej działalności pragniemy kojarzyć się z rzetelnością, dobrą organizacją i profesjonalizmem udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Dane kontaktowe
PRZYCHODNIA RODZINNA BARWINEK
Starowapiennikowa 42A/U3
25-112 Kielce
Telefon: +48 515 163 162
E-mail:
Godziny pracy:
pn-pt: od 08:00 do 18:00
sobota: 08:30 do 16:00

Media społecznościowe
Wszystkie prawa zastrzeżone Przychodnia Barwinek designed by dotRED Polityka prywatności Cennik