Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana jest obchodzony 15. lutego, aby zwiększyć świadomość na temat tej rzadkiej choroby genetycznej oraz podzielić się wsparciem dla osób mierzących się z tą chorobą.
Zespół Angelmana jest rzadką, neurogenetyczną chorobą spowodowaną defektem w genie UBE3A na chromosomie 15. Objawy zespołu Angelmana mogą różnić się w zależności od pacjenta, ale zazwyczaj obejmują:
Opóźnienie w rozwoju psychoruchowym
Dzieci z zespołem Angelmana często mają opóźnienia w rozwoju psychomotorycznym, w tym w osiąganiu kamieni milowych takich jak siadanie, chodzenie i mówienie.
Brak lub ograniczona mowa
Komunikacja werbalna jest zazwyczaj opóźniona lub całkowicie nieobecna u osób z zespołem Angelmana. Mogą używać gestów, obrazków lub urządzeń wspomagających komunikację.
Epilepsja
Większość osób z zespołem Angelmana cierpi na napady padaczkowe, które mogą mieć różne nasilenie i częstotliwość.
Charakterystyczne cechy twarzy
Mogą występować pewne charakterystyczne cechy twarzy, takie jak: szeroko rozstawione oczy, szeroki uśmiech, otwarty wygląd ust i język wystawiony na zewnątrz.
Zaburzenia snu
Osoby z zespołem Angelmana mogą mieć trudności ze snem, w tym problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy i krótki sen.
Nadmierna ekscytacja
Często obserwuje się u nich nadmierną ekscytację, szczególnie w obecności bodźców sensorycznych, co może sprawiać trudności w utrzymaniu uwagi i kontrolowaniu zachowania.
Jeśli rodzice lub opiekunowie zauważają, że dziecko ma opóźnienia w rozwoju, problemy z komunikacją, zaburzenia snu, napady padaczkowe lub inne nietypowe zachowania, powinni skonsultować się z lekarzem pediatrą lub specjalistą w zakresie neurologii dziecięcej lub genetyki.
Nazwa leku
Ilość opakowań
Ilość substancji (np. 10 000 j./m./ml)
Pojemność leku w opakowaniu (np. 10 ml)
usuń lek