Przychodnia Barwinek - Kielce
2024-06-13 19:21:56
Anemia – przyczyny, objawy, badania
Co to jest anemia i jakie są jej rodzaje?
Anemia (niedokrwistość) to stan, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek (erytrocytów) lub hemoglobiny, co prowadzi do niedostatecznego transportu tlenu do tkanek.

Jakie są rodzaje anemii?
  1. Anemia z niedoboru żelaza - Najczęstszy typ anemii, spowodowany niedoborem żelaza w diecie, zwiększoną utratą krwi (np. krwawienie miesiączkowe, wrzody żołądka) lub upośledzonym wchłanianiem żelaza.
  2. Anemia megaloblastyczna -  Spowodowana niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego, co prowadzi do nieprawidłowej produkcji erytrocytów. Przykładem jest anemia złośliwa, będąca wynikiem autoimmunologicznego uszkodzenia błony śluzowej żołądka, utrudniającego wchłanianie witaminy B12.
  3. Anemia aplastyczna -  Wynika z uszkodzenia szpiku kostnego, co prowadzi do niewystarczającej produkcji wszystkich typów krwinek. Może być spowodowana działaniem leków, chemikaliów, infekcjami wirusowymi lub mieć podłoże autoimmunologiczne.
  4. Anemia hemolityczna -  Spowodowana przedwczesnym niszczeniem erytrocytów. Może być wywołana przez choroby autoimmunologiczne, infekcje, wrodzone defekty (np. sferocytoza wrodzona) lub działania toksyn.
  5. Anemia chorób przewlekłych - Występuje u osób z przewlekłymi chorobami zapalnymi, nowotworowymi lub chorobami nerek. Mechanizm powstawania jest związany z zaburzeniami w produkcji erytropoetyny i upośledzonym wykorzystaniem żelaza.
Jakie badania krwi pomagają w diagnozie anemii?
  1. Morfologia krwi:
    • Hemoglobina (Hb) – wskaźnik stężenia hemoglobiny we krwi.
    • Hematokryt (Hct) – procentowa objętość krwi zajmowana przez erytrocyty.
    • Liczba czerwonych krwinek (RBC) – liczba erytrocytów w jednostce objętości krwi.
    • Średnia objętość krwinki czerwonej (MCV) – pomaga różnicować typy anemii (mikrocytarna, normocytarna, makrocytarna).
  2. Rozmaz krwi obwodowej
  3. Stężenie ferrytyny
  4. Stężenie żelaza i TIBC (całkowita zdolność wiązania żelaza)
  5. Stężenie witaminy B12 i kwasu foliowego
  6. Badania szpiku kostnego


Jak rozpoznać anemię?
  1. Zmęczenie i osłabienie
Jeśli ktoś z Was czuje się ciągle zmęczony, nawet po długim śnie, albo ma trudności z wykonaniem codziennych obowiązków, to może być znak, że coś jest nie tak.
  1. Bladość skóry
Zwróćcie uwagę, czy skóra, zwłaszcza na twarzy, dłoniach i wnętrzu powiek, nie jest zbyt blada. To często pierwszy sygnał, że organizmowi brakuje czerwonych krwinek.
  1. Zawroty głowy i bóle głowy
Anemia może powodować, że czujemy się oszołomieni, mamy zawroty głowy, a czasem nawet mdłości. Jeśli często boli nas głowa bez wyraźnej przyczyny, warto to sprawdzić.
  1. Szybkie bicie serca
Serce może bić szybciej, próbując dostarczyć więcej tlenu do organizmu. Jeśli odczuwacie kołatanie serca, to może być znak anemii.
  1. Duszności
 Nawet przy niewielkim wysiłku możecie czuć się, jakbyście przebiegli maraton. To też może być objawem anemii.
  1. Chłodne dłonie i stopy
Uczucie zimna w rękach i stopach może wskazywać na to, że krwi brakuje odpowiedniej ilości tlenu.
  1. Łamliwe paznokcie i wypadanie włosów
Zwróćcie uwagę, czy paznokcie nie są łamliwe, a włosy nadmiernie wypadają. To mogą być subtelne sygnały, że organizm potrzebuje więcej żelaza i innych składników odżywczych.
  1. Problemy z koncentracją
 Jeśli zauważycie, że trudno się skupić, zapamiętać coś lub szybko się męczycie psychicznie, może to być spowodowane niedoborem tlenu w mózgu.
Drodzy Pacjenci,  jeśli zauważycie u siebie lub kogoś bliskiego te objawy, warto skonsultować się z lekarzem i zrobić odpowiednie badania krwi. Wczesne wykrycie i leczenie anemii jest bardzo ważne, żebyśmy wszyscy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Dbajcie o siebie i swoich bliskich!
 

NASI PARTNERZY



Świadczymy usługi medyczne dla całej rodziny w przyjaznej atmosferze przez profesjonalny zespół lekarzy i pielęgniarek. U nas pacjent zawsze jest najważniejszy.

Od początku swej działalności pragniemy kojarzyć się z rzetelnością, dobrą organizacją i profesjonalizmem udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Dane kontaktowe
Przychodnia Rodzinna "Barwinek" Sp. z o.o. Sp. komandytowa
Starowapiennikowa 42A/U3
25-112 Kielce
Telefon: +48 515 163 162
E-mail:
Godziny pracy:
pn-pt: od 08:00 do 18:00
sobota: 08:30 do 16:00

Media społecznościowe
Wszystkie prawa zastrzeżone Przychodnia Barwinek designed by dotRED Polityka prywatności Cennik