Przychodnia Barwinek - Kielce
2019-07-12 14:49:13
Hematolog Kielce - Arkadiusz Drobiceki odpowiada na pytania pacjentów!
Zamieszczamy rozmowę z lekarzem - specjalistą chorób wewnętrznych, hematologiem, transfuzjologiem Przychodni Barwinek Arkadiuszem Drobieckim!

❓ Jakie są plusy i minusy oddawania krwi?

👨‍⚕️ A.D: Przede wszystkim jest duży plus - pomagamy chorym potrzebującym krwi, jak i składników krwi wytwarzanych z niej, takich jak płytki czy osocze. Leczenie wielu chorób onkologicznych w tym bardzo często hematologicznych, jak np. białaczki nie byłoby możliwe bez przetaczania krwi i/lub jej składników. Wiele zabiegów chirurgicznych nie można przeprowadzić bez zapewnienia zabezpieczenia krwią. Nie byłoby możliwości uratowania wielu ofiar ciężkich wypadków komunikacyjnych bez szybkiego przetoczenia krwi.

👨‍⚕️ Czy istnieją minusy? Istnieją pewne warunki, które należy spełniać. Jeśli ktoś decyduje się na oddanie krwi pomaga innym. Na pewno musi być to osoba ważąca powyżej 50 kg, gdyż pobiera się prawie pół litra krwi za jednym razem, a osoby poniżej tej wagi mogłyby odczuć oddanie tej ilości krwi. Krwi nie można zbyt często oddawać. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi (tzw. 1 jednostkę krwi).

❓Jakie niepokojące sygnały związane z działaniem układu krwionośnego występują najczęściej?

👨‍⚕️ A.D: Układ krwionośny inaczej zwany sercowo-naczyniowym to serce, tętnice i żyły. Bóle w klatce piersiowej, szczególnie ucisk, uczucie gniecenia z promieniowaniem do lewego barku może być objawem zawału serca. Obrzęki kończyn dolnych obustronne to najczęściej objaw niewydolności serca. Powiększenie obwodu jednej kończyny dolnej z bólem, zaczerwienieniem może przemawiać za zakrzepicą w żyłach. Jest to bardzo niebezpieczny stan wymagający pilnego zgłoszenia się do lekarza, gdyż konsekwencją zbagatelizowania zakrzepicy w nodze, może być zatorowość płucna - bardzo niebezpieczny stan zagrażający życiu. Kontrola ciśnienia tętniczego jest równie ważna. Wysokie ciśnienie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Układem krwionośnym zajmują się przede wszystkim kardiolodzy i chirurdzy naczyniowi.

❓Na co zwracać szczególną uwagę w kwestii działania układu krwionośnego, a o czym zwykle zapominamy?

👨‍⚕️ A.D: Wyżej kilka słów zostało już powiedzianych. Na pewno pacjenci z nadciśnieniem muszą regularnie kontrolować ciśnienie i stosować się do zaleceń lekarskich co do stosowania leków obniżających ciśnienie. Regularne kontrole są niezbędne. Pacjenci z cukrzycą są szczególnie narażeni na choroby układu krwionośnego w związku ze zmianami w małych naczyniach krwionośnych w przebiegu nieleczonej i nieuregulowanej cukrzycy co może prowadzić do pogorszenia widzenia, funkcji nerek, jak i do rozwoju bardzo niebezpiecznego stanu jakim jest stopa cukrzycowa z jej konsekwencjami.

❓ Jak często wykonywać podstawową morfologię krwi?

👨‍⚕️ A.D: Jeżeli dotyczy to w pełni zdrowej osoby badania mogą być wykonywane jako badania okresowe do pracy co 1-3 lata, w zależności od wykonywanego zawodu. Przedłużające się infekcje, nie poddające się leczeniu powinny skłonić do zrobienia morfologii z rozmazem. Postępujące osłabienie, zawroty głowy, nietolerancja wysiłku objawiająca się np trudnościami z wejściem pod górę, na schody, gdy wcześniej nie było z tym problemu mogą być objawami postępującej anemii. Wypadanie włosów, łamliwość paznokci mogą być np objawem niedoboru żelaza w organizmie. Pojawianie się częstych siniaków na skórze, krwawień z błon śluzowych wskazuje na potrzebę wykonania morfologii z liczbą płytek i podstawowych badań układu krzepnięcia.

❓Jakie badania krwi należy wykonywać dodatkowo (i cyklicznie)?

👨‍⚕️ A.D: Myślę, że poza morfologią można okresowo sprawdzić poziom Fe - szczególnie u kobiet obficie miesiączkujących, poziom glukozy we krwi (cukier), kreatynina jako wykładnik funkcji nerek. Cholesterol i gospodarka lipidowa u chorych z nadciśnieniem, cukrzycą, z chorobami serca.Trudno jednoznacznie powiedzieć jakie badania należy cyklicznie wykonywać. W zależności od obciążeń chorobowych panel badań może się znacząco różnić. Najlepiej poradzić się swojego lekarza.

Serdecznie dziękujemy Panu doktorowi za znalezienie czasu na udzielenie odpowiedzi na nurtujące naszych pacjentów pytania!

NASI PARTNERZYŚwiadczymy usługi medyczne dla całej rodziny w przyjaznej atmosferze przez profesjonalny zespół lekarzy i pielęgniarek. U nas pacjent zawsze jest najważniejszy.

Od początku swej działalności pragniemy kojarzyć się z rzetelnością, dobrą organizacją i profesjonalizmem udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Dane kontaktowe
PRZYCHODNIA RODZINNA BARWINEK
Starowapiennikowa 42A/U3
25-112 Kielce
Telefon: +48 515 163 162
E-mail:
Godziny pracy:
pn-pt: od 08:00 do 18:00
sobota: 08:30 do 16:00

Media społecznościowe
Wszystkie prawa zastrzeżone Przychodnia Barwinek designed by DotRed Polityka prywatności Cennik